
| System Technical Specification | Details |
|---|---|
| Profile | 29 x 65 window |
| Glass Thickness | 5 mm to 8 mm |
| Single Lock | Yes |
| Multi Lock | Yes |
| Mosquito Mesh Solution | Retractable |
| Roller Bearing | Yes (S.S 304 Grade) |
| Finish | Anodise / Powder Coating |
| Frame Height | 45.00 mm |
| Frame Width | 104.00 mm |
| Shutter | 29.00 / 65.00 mm |
| Stainless Steel Rail | S.S 304 |
| Security Option | Safety Grill |
contact@crystalzaluminium.in
+91 97250 36448
Rajnagar, Sardar Nagar, Morbi, Gujarat 363641
© 2024 All Rights Reserved. Designed by Acadify Solution.
This website uses cookies to provide you with the best browsing experience.